Острозька Біблія

Острозька Біблія

  • Date & Time:
    • Липень 12, 2022

12 липня 1580 року побачив світ перший повний корпус біблійних книг церковнослов’янською мовою — Острозька Біблія. Коштом і організаційними зусиллями князя Василя-Костянтина Острозького колектив книжників вперше створив слов’янський біблійний канон, завдяки якому церковнослов’янська мова в українізованому і кодифікованому ними варіанті набула поширення у слов’янському православному світі.

Поширення українськими теренами ідей Реформації, релігійних і освітніх рухів з різних куточків Європи та зіткнення з ідеями і освітніми практиками католицької Контрреформації протягом ХVІ століття каталізувало православне середовище. Українські церковні інтелектуали мали дати відповідь на культурні виклики часу. Перед ними стояло завдання виробити сучасну оригінальну культурну традицію на основі збагачення чинних візантійських і давньоруських церковних традицій культурними та освітніми ідеями Західного християнства.

Першим наслідком їх активності стало заснування у 1576 році в Острозі слов’яно-греко-латинської школи (Острозької академії), а другим — укладення для православних слов’ян першого повного тексту Святого Письма Старого й Нового Заповіту — Біблії (за місцем видання стародрук відомий як Острозька Біблія). Робота над виданням почалася з ініціативи і коштом Василя-Костянтина князя Острозького у середині 70-х років ХVІ століття і велася, імовірно, під керівництвом Герасима Смотрицького силами «редакторського корпусу». Достеменно його склад не встановлено, але припускають, що до нього входили укладач «алфавітно-предметного покажчика» до Нового Заповіту («Книжка, собраніе вещей нужнійших въкратці скораго обрітенія в Книзе новаго завіта», 1580) Тимофій Михайлович, грек Діонісій Палеолог, друкар Іван Федорович (Федоров), викладачі та студенти академії.

 

 

 

 

 

Join event

2022-7-12 2022-7-12 Europe/London Острозька Біблія 12 липня 1580 року побачив світ перший повний корпус біблійних книг церковнослов’янською мовою — Острозька Біблія. Коштом і організаційними зусиллями князя Василя-Костянтина Острозького колектив книжників вперше створив слов’янський біблійний канон, завдяки якому церковнослов’янська мова в українізованому і кодифікованому ними варіанті набула поширення у слов’янському православному світі. Поширення українськими теренами ідей Реформації, релігійних і освітніх рухів з різних […] Not indicated
Add to Calendar
You already has been joined the event.
×
Thank you! You joined the event.
×